Head of Department

Sl.No.NameFromTo
1. Sri R.D Treget 09.08.1948 09.08.1950
2. Sri KN Mishra 10.08.1950 10.10.1965
3. Sri Prem Manohar 11.10.1965 24.04.1967
4. Sri Lok Nath Tiwari 25.04.1967 01.03.1969
5. Sri Jayanti Prasad Dubey 01.03.1969 30.11.1984
6. Sri Narendra Swaroop Johari 01.12.1984 31.07.1987
7. Sri jagdish Prasad Bhargava 01.08.1987 04.01.1993
8. Sri Hare Krishna Sharma 05.01.1993 04.05.1994
9. Sri U C Dasgupta 04.05.1994 31.03.1995
10. Sri Prabhas Kumar Jha, IAS 01.04.1995 27.05.1995
11 Sri R.K. Goel, PCS 28.05.1995 06.07.1995
12. Sri Hare Krishna Sharma 07.07.1995 30.06.1996
13. Sri Jeevesh Nandan, IAS 01.07.1996 03.09.1996
14. Sri Hausila Prasad Verma, IAS 04.09.1996 30.01.1997
15. Sri K.P. Singh, IAS 30.01.1997 14.04.1997
16. Sri Hausila Prasad Verma, IAS 14.04.1997 03.09.1997
17. Sri Biresh Kumar,IAS 14.09.1997 14.07.1998
18. Sri Mahendra Pal Aneja 15.07.1998 30.06.2000
19. Sri Yagya Veer Singh  Chauhan, PCS 01.07.2000 04.08.2001
20. Sri Vijay Kumar Gupta 04.08.2001 30.09.2004
21. Sri M S Khan 01.10.2004 30.06.2005
22. Sri N R Verma 01.07.2005 30.04.2013
23. Sri S.K. Jaman 01.05.2013 30.11.2014
24. Sri Ajay Kumar Mishra 01.12.2014 Till Date